Hepa filtry

HEPA filtr je tedy „výstupní prachový filtr“. Zkratka HEPA je z anglického „high efficiency particulate arrestance“, resp. v překladu „zachytávání mikročástic s vysokou účinností“. Pozor, těmi mikročásticemi můžou být nejenom mikroskopické částečky prachu, ale i alergeny. Proto je pro lidi trpící alergií důležité, aby si při koupi vysavače vybrali právě takový model vysavače, který má výstupní prachový HEPA filtr.

Jaká je konstrukce HEPA filtru? Z jakých částí se HEPA filtr skládá? Existuje celá řada HEPA filtrů, které se liší zejména svým tvarem. Dokonce v rámci jedné značky vysavačů (např. ETA, ELECTROLUX, ROWENTA atd.) se setkáte s různými tvary HEPA filtrů. Jednotlivé funkční části HEPA filtru jsou ale stejné. Základem je plastový nosič. V odborné hantýrce se někdy objevuje pod názvem „krabička“. V tomto plastovém nosiči je umístěn skládaný filtrační materiál, nejčastěji jde o filtrační papír. Samotný filtrační papír je v nosiči po okrajích zalitý plastovou pryskyřicí, která zajišťuje, aby se filtrační papír nepohyboval. Důležitou součástí HEPA filtru je těsnící gumička umístěná po obvodu plastového nosiče. Těsnící funkci můžou plnit i jiné druhy materiálů jako například tkanina. Typickým zástupcem "krabičkového" filtru je HEPA filtr do vysavačů Electrolux Jetmaxx serie. Tento HEPA filtr prodáváme ve dvou variantách. První z nich představuje klasický HEPA filtr s plastovým nosičem filtračního materiálu. Unikátní novinkou na českém trhu je ekologicky šetrnější a dokonce i levnější varianta HEPA filtrů do vysavačů Electrolux Jetmaxx serie edice "THINK OF PLANET". Výrobcem těchto HEPA filtrů je česká společnost VACS FACTORY s.r.o. z Litomyšle.

Nyní, když už víme z čeho je HEPA filtr složen, pojďme si popsat, jak jej vyměnit. Pro představu jsou pod tímto textem umístěny 3 obrázky, které naznačují, jak správně postupovat. Budete se divit, ale mnoho našich zákazníků ani neví, že nějaký HEPA filtr ve svém vysavači má. Na začátku tedy musíme vědět, kde je HEPA filtr umístěn. Obvykle je schován pod výklopným víčkem, které je možné uvolnit (viz obrázek č. 1). Víčko odděláme a filtr opatrně vyjmeme (obrázek č. 2). Se znečištěným HEPA filtrem manipulujte opatrně, protože obvykle bývá plný nečistot v podobě jemného prachu. Poté do vymezeného prostoru vložíme nový HEPA filtr. Zkontrolujeme, jestli je filtr umístěn správně a víčko zavřeme (obrázek č. 3). Je důležité, aby byl filtr umístěn dobře, protože jenom tehdy může plnit svoji filtrační funkci. Uvedený postup výměny HEPA filtru je příkladem výměny filtru u klasického bytového vysavače. U průmyslových vysavačů (někdy taky označovaných jako "hrncové") je postup obdobný. Na těchto vysavačích bývá HEPA filtr umístěn na víku, kde je i motor vysavače. HEPA filtry do průmyslových vysavačů mají válcový tvar. Jako příklad můžeme uvést válcový HEPA filtr do vysavačů Kärcher.

Hepa filtry – 1
Hepa filtry – 2
Hepa filtry – 3

Ověřeno našimi zákazníky

Více než 96 % zákazníků doporučuje náš obchod (z 1567 recenzí).

Kvalitní výrobek za vynikající cenu

25. 09. 2021

Pohodlný nákup z domova

25. 09. 2021

V tomto obchodě nakupuji pravidleně a jsem spokojená.

25. 09. 2021

Nadstandardní garance

100%záruka na vrácení zboží

můžete vrátit zboží do 3 měsíců od nákupu bez udání důvodu

můžete vrátit i rozbalené balení sáčků

můžete vrátit balení i v případě, že jeden sáček je použitý a chybí